Εκδήλωση με θέμα «ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

Την Τετάρτη 10/4/2024 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο 1ο ΕΣΠ. ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ η εκδήλωση με θέμα « ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ »
Η ιδέα για το θέμα της εκδήλωσης προέκυψε από συζητήσεις με τους μαθητές μας, στα πλαίσια των μαθημάτων του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης και τη διοργάνωση της ανέλαβε ο εκπ/κός ΗΛΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕ 80.
Στην εκδήλωση συμμετείχε η μη κυβερνητική περιβαλλοντική οργάνωση We4 all την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την συνδρομή της.
Στην αρχή της εκδήλωσης η we4all με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών μας φύτεψε αρωματικά φυτά και μια λεμονιά στα παρτέρια του σχολείου μας. Στην συνέχεια παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που μας παρουσίασαν με θέμα Food waste - Σπατάλη τροφής, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου και ακολούθησε μια σύντομη τοποθέτηση του εκπαιδευτικού που ανέλαβε την διοργάνωση της εκδήλωσης για τα περιβαλλοντικά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ως σύγχρονες κοινωνίες και πως αυτά συνδέονται με τις παραγωγικές και οικονομικές λειτουργίες που έχουμε υιοθετήσει αλλά και τις καταναλωτικές μας συνήθειες.
Τέλος η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με συζήτηση - ερωτήσεις – διευκρινήσεις , τοποθετήσεις και προτάσεις για καλές πρακτικές.
Στα συμπεράσματα της εκδήλωσης:
Ο πλανήτης κινδυνεύει από τη λειτουργία των μηχανισμών της αγοράς, τους οποίους κινεί ένα και μοναδικό κίνητρο «η μεγιστοποίηση του ατομικού κέρδους».
Η κλιματική αλλαγή είναι εδώ και το μέλλον αβέβαιο. Είμαστε στο μη παρέκει. Αν θέλουμε να σώσουμε το όμορφο σπίτι μας τον πλανήτη Γη, πρέπει να αναθεωρήσουμε τόσο σε ατομικό όσο και συλλογικό επίπεδο τις εγωιστικές και υπερκαταναλωτικές συμπεριφορές μας. Οι πόροι που διαθέτουμε είναι πεπερασμένοι δεν μπορούμε να τους στερούμε από τις μελλοντικές γενιές, δηλαδή τα παιδιά μας.
Μια αξιοβίωτη ζωή είναι δυνατόν να υπάρξει και με λιγότερα.
Οι νέες πολιτικές για την ευζωία θα μπορούσαν να συνοψισθούν στα εξής απλά συνθήματα:
Αντί του σημερινού συνθήματος «όλο και πιο γρήγορα και επιφανειακά». Πιο αργά και σε βάθος!
Αντί του «όλο και περισσότερα». Ποιότητα και επάρκεια, τα λιγότερα είναι συνήθως αρκετά!
Αντί του «όλο και πιο μεγάλα, όλο και πιο μακριά και παγκοσμιοποιημένα». Πιο μικρά, πιο κοντά και τοπικά!
Αντί της άκρατης εξειδίκευσης και προώθησης του μονοδιάστατου οικονομικού ατόμου, ολιστική πολύπλευρη γνώση και ολοκληρωμένες προσωπικότητες!
Αντί του «μιας χρήσης και με ημερομηνία λήξης». Πιο γερά και επανάχρηση!
Αντί για το «απρόσωπο και ομογενοποιημένο της μαζικής παραγωγής». Πιο όμορφα και προσωπικά!
Αντί του «όλο και πιο ανταγωνιστικά». Συνεργατικά και αλληλέγγυα, όποιος φροντίζει για όλους, φροντίζει και για τον εαυτό του!
Αντί του «μόνο για όποιον έχει χρήματα και μέσω της αγοράς». Πιο δίκαια, για τον καθένα που το έχει ανάγκη, από τον καθένα που μπορεί!
Ευχαριστούμε ακόμη μια φορά την περιβαλλοντική οργάνωση we4all και ιδιαιτέρως τους μαθητές του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης (ΒΟΔ1 – ΒΟΔ2 – ΓΟΔ – ΓΕΦ – ΓΤΕ) για την καθολική και ενεργητική συμμετοχή τους στην εκδήλωση.