Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

Τα εργαστηριακά μαθήματα γίνονται στο 4ο ΕΚ Περιστερίου, το οποίο πρόσφατα μεταφέρθηκε σε σχολικό χώρο, κοντά στη σχολική μονάδα, επί της οδού Λευκωσίας 50 & Αγ. Ιωάννη Περιστέρι Τηλ 2105753760.

Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Μετρήσεων

Το Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Μετρήσεων εξυπηρετεί κυρίως τις ανάγκες του προγράμματος σπουδών του τομέα όπου ασκούνται οι μαθητές της B΄, Γ΄και Δ΄ Τάξης στο εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων.

Παρέχεται η δυνατότητα στους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τις θεωρητικές γνώσεις μέσα από επιλεγμένες εργαστηριακές ασκήσεις και συγχρόνως να τους μυήσει σε ένα περιβάλλον εργασίας στο οποίο θα βρεθούν αργότερα.

Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος , Αναλογικά Ηλεκτρονικά, Ψηφιακά Ηλεκτρονικά και Ηλεκτρονικά Υλικά και Σχεδίαση

Εργαστηριακός Εξοπλισμός

Το εργαστήριο διαθέτει κατάλληλους εργαστηριακούς πάγκους και όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για την εκτέλεση των ασκήσεων του αναλυτικού προγράμματος .

Το εργαστήριο διαθέτει όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για τις εργασίες των μαθητών, όπως πολύμετρα Α.C.-D.C, παλμογράφοι, γεννήτριες συχνοτήτων.

Καθώς και 8 Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές όπου οι μαθητές μπορούν να εξασκηθούν στην αναζήτηση πληροφοριών και σχεδίων για ηλεκτρονικά εξαρτήματα και συσκευές ή στην εκμάθηση ειδικών προγραμμάτων για Ηλεκτρονικούς.

Επίσης το εργαστήριο διαθέτει όλο τον εποπτικό εξοπλισμό και τον εξοπλισμό επίπλων τα οποία είναι στη διάθεση των μαθητών, όπως ενδεικτικά όργανα (επίδειξης), πινακίδες με βισματοφόρες λήψεις (μπόρνες) με δυνατότητα σύνδεσης διαφόρων κυκλωμάτων, ανάλογα με το σχέδιο της κάθε εργαστηριακής άσκησης, φύλλα έργου, στα οποία αναφέρονται επακριβώς τα διάφορα στάδια της εργαστηριακής άσκησης, καθώς και πάγκους εργασίας, επίτοιχο πίνακα, και ντουλάπια. Δυναμικότητα 20-30 ατόμων.

Εργαστήριο Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων περιλαμβάνει:

Δίκτυο υπολογιστών με πρόσβαση στο Internet

Εξοπλισμό πολυμέσων (ηχεία, μικρόφωνα και προβολέα παρουσιάσεων)

Αναπτύγματα Υπολογιστών σε διάταξη server-σταθμός εργασίας ανά δυο.

Σε αυτό μπορούν να ασκηθούν οι μαθητές και των τριών τάξεων σε όλα τα μαθήματα που απαιτούν υπολογιστή και κυρίως οι μαθητές της ειδικότητας «Ηλεκτρονικός Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων» στα μαθήματα Δίκτυα Υπολογιστών , Συλλογή Μεταφορά και Έλεγχο Δεδομένων , Προγραμματισμό Υπολογιστών και στην εκμάθηση δημιουργίας ιστοσελίδας και άλλων εφαρμογών του Διαδικτύου.