Εκδήλωση 1ου Εσπ. ΕΠΑ.Λ. & Μουσικό Σχολείο Ιλίου 4/4/2023

«ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ –Περιήγηση στην Αθωνική Πολιτεία»

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 4 Απριλίου 2023, με μεγάλη επιτυχία, η κοινή εκδήλωση του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Περιστερίου και του Μουσικού Σχολείου Ιλίου αφιερωμένη στο Άγιον Όρος. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στο Αμφιθέατρο του Μουσικού Σχολείου Ιλίου το οποίο ήταν κατάμεστο από γονείς, μαθητές και καθηγητές και των δύο σχολείων.

Παρουσιάστηκε μέσα από πλούσιο εποπτικό υλικό η ιστορία, η αρχιτεκτονική, το φυσικό περιβάλλον αυτού του μοναδικού πολιτιστικού μνημείου της πατρίδας μας με την παγκόσμια ακτινοβολία.

Αποδόθηκε θεατρικά από μαθητές του εσπερινού ο βαθιά φιλοσοφικός διάλογος του Νίκου Καζαντζάκη με τον γέροντα ασκητή Μακάριο τον Δεκέμβριο του 1914.

Οι νεαροί και ταλαντούχοι μαθητές του Μουσικού Σχολείου «έντυσαν» μουσικά την εκδήλωση και η υπέροχη χορωδία απέδωσε μοναδικά ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους:

• Ο Σεβασμιώτατος Μητριοπολίτης Περιστερίου, κ.κ Γρηγόριος
  • Ο Αντιπεριφερειάρχης Παιδείας, κος Αλεξανδράτος Χαράλαμπος
  • Ο Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Ιλίου, κος Φώτης Μαρκόπουλος
  • Ο Εκπρόσωπος της Προεδρίας της Κυβέρνησης και διατελέσας Διευθυντής Β/θμιας Εκπ/σης Γ Αθήνας, κος Ευθύμιος Αλεξανδρής
  • Ο διατελέσας Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ’ Αθήνας, κος Γεώργιος Ζαφειρακίδης
  • Εκπρόσωποι της Διεύθυνσης και Διευθυντές σχολείων
  • Δημοτικοί σύμβουλοι Ιλίου