17 Νοέμβρη 2021

17 ΝΟΕΜΒΡΗ 1973 – 17 ΝΟΕΜΒΡΗ 2021

ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ, ΤΟ 1ο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, 16/11/2021 ΚΑΙ ΩΡΑ 20:00 ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟ, ΤΟΝ "ΕΚΦΩΝΗΤΗ" ΤΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΡΜΑ!

48 χρόνια συμπληρώνονται από το μεγαλειώδη ηρωικό ξεσηκωμό του Πολυτεχνείου το Νοέμβριο του 1973. Στις μαύρες μέρες της αμερικανοκίνητης χούντας, φοιτητές, εργαζόμενοι, μαθητές οργανώθηκαν, διαδήλωσαν, εξεγέρθηκαν, λέγοντας ένα νέο μεγάλο Όχι στην πραγματικότητα της στρατιωτικοφασιστικού καθεστώτος και ένα μεγάλο Ναι σε ένα αύριο που τότε έμοιαζε μακρινό. Με το παράδειγμα του αγώνα, της αντίστασης, της εξέγερσης, έβαλαν ένα λίθο στην ελπίδα για μια ζωή με ελευθερία και δικαιοσύνη,  με ισότητα έναντι των διακρίσεων και του αποκλεισμού, με αλληλεγγύη έναντι του ανταγωνισμού, για να έχουν όλοι οι λαοί μια θέση στον κόσμο. Απαίτησαν Ψωμί – Παιδεία – Ελευθερία - Εθνική Ανεξαρτησία!

Οι αγώνες της γενιάς του Πολυτεχνείου, οι νεκροί και οι βασανισμένοι, θα έχουν πάντα τη θέση τους στους αγώνες του σήμερα και του αύριο. Αποτελούν φωτεινό οδηγό για να ανατρέψουμε την ακραία αυταρχική και αντιλαϊκή πολιτική που έχει εξαπολυθεί ενάντια στο λαό, τους εργαζόμενους και τη νεολαία, χρησιμοποιώντας ως άλλοθι την πανδημία. Τις πολιτικές που θέλουν να δέσουν τα χέρια των εργαζομένων και των συνδικάτων, καθιστώντας παράνομες τις απεργίες τους, που στερούν το δικαίωμα στη δουλειά, καταργούν το 8ωρο,εξαθλιώνουν τις εργασιακές σχέσεις, καταδικάζοντας σε μαζική ανεργία και μετανάστευση τη νεολαία, που βγάζουν τα σπίτια των λαϊκών νοικοκυριών στο σφυρί, που στη Δημόσια Παιδεία επιβάλλουν αντιεκπαιδευτικά μέτρα καταβυθίζοντας τα μορφωτικά δικαιώματα της νέας γενιάς, εντείνοντας τους ταξικούς φραγμούς, την πειθάρχηση και την υποταγή των εκπαιδευτικών. Που διαλύουν και εγκαταλείπουν το ΕΣΥ και τη Δημόσια Υγεία, το σύστημα πρόνοιας, τις συγκοινωνίες, οδηγώντας το λαό σε εκατόμβες θανάτων, που προσπαθούν να φιμώσουν τις φωνές μας απαγορεύοντας τις διαδηλώσεις, που υποθηκεύουν το μέλλον μας, δηλώνοντας υποταγή στα σχέδια του ιμπεριαλισμού στην περιοχή μας. Μέσα σ’ αυτές τις συνθήκες η εξέγερση του Νοέμβρη ’73 παραμένει ζωντανή και επίκαιρη!