Υπόμνημα Διαμαρτυρία

4 . Τον Διευθυντή Β'θμιας Εκπαίδευσης κύριο Γεώργιο Ζαφειρακίδη
Κοινοποίηση : ΕΛΜΕ Γ΄ Αθήνας

Αξιότιμοι
Με την παρούσα επιστολή , θα θέλαμε να εκφράσουμε την απογοήτευση και την διαμαρτυρία μας για τον αποκλεισμό των μαθητών ΕΠΑ.Λ ομάδας Β' από την δυνατότητα πρόσβασης στα Α.Ε.Ι και τον περιορισμό τους μόνο στα Τ.Ε.Ι , σύμφωνα με τον Ν. 4310/2014 .
Οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ ομάδας Β' για την πρόσβασή τους στα Α.Ε.Ι , εξετάζονται όπως και μαθητές των ΓΕ.Λ σε πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα με θέματα ανάλογης δυσκολίας.
Συγκεκριμένα εξεταζόμαστε
α) Στη Νεοελληνική γλώσσα
β) Στα Μαθηματικά ΙΙ ( Μαθηματικά Θετικής και Τεχνολογικής Κατ/νσης )
γ) Στη Φυσική ΙΙ ( Φυσική Θετικής και Τεχνολογικής Κατ/νσης )
δ) Σε ένα επιλεγόμενο μάθημα ( Βιολογία Ι ,Ιστορία , Μαθ/κα και Στοιχεία Στατιστικής , Αρχές Οικονομικής Θεωρίας ) .
ε) Σε δυο μαθήματα της ειδικότητας που παρακολουθεί ο καθένας μας .
Οι προβλεπόμενες θέσεις για τα Α.Ε.Ι είναι ελάχιστες ( 1 θέση ανά σχολή) και καταλαμβάνονται από πολύ καλούς μαθητές των ΕΠΑ.Λ , οι οποίοι θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε Ανώτατες σχολές παρά τις δυσμενείς κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες που βιώνουμε .
Σημειωτέον ότι οι περισσότεροι μαθητές δεν έχουμε τη δυνατότητα εξωσχολικής ? φροντιστηριακής στήριξης .
Ως εκ τούτου , με ιδίες δυνάμεις βοηθούμενοι και από τους καθηγητές μας ( προς τιμή τους και εκτός ωραρίου ) , προσπαθούμε , δίνουμε αγώνα , για την εισαγωγή μας στην Ανώτατη και Ανώτερη Εκπαίδευση .
Κύριε Υπουργέ και λοιποί ιθύνοντες
Το παραπάνω πρόβλημα αφορά ιδιαιτέρως τους εργαζόμενους μαθητές των Εσπερινών ΕΠΑ.Λ , για πολλούς από τους οποίους η εισαγωγή σε κάποιο Α.Ε.Ι ήταν και είναι όνειρο και στόχος ζωής .
Γνωρίζοντας λοιπόν , την ευαισθησία Σας για τα παραπάνω καθώς και για τα γενικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι σήμερα , παρακαλούμε να θεραπεύσετε την αδικία ? ασάφεια του νόμου και με σχετική τροποποίησή του να επιτρέψετε και στους μαθητές των ΕΠΑ.Λ να συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στα Α.Ε.Ι , όπως ίσχυε μέχρι τώρα .

Ευελπιστούμε «εις ευήκοα ώτα» .

Διατελούμε με σεβασμό και τιμή

Οι μαθητές τού 1ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ Περιστερίου