Βιωματική εβδομάδα ερασιτεχνικής γεωργίας με τον τίτλο "Αμάλθεια"

Την Τετάρτη 6/3/2024 ο Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας και ο Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, του 1ου ΕΣΠ. ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παλιό αμαξοστάσιο του ΟΣΥ όπου πραγματοποιείται μια βιωματική εβδομάδα ερασιτεχνικής γεωργίας και μη φονικής παραγωγής τροφής με τον τίτλο "Αμάλθεια", η οποία τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας και του Δήμου Αθηναίων.
Σκοποί της δράσης είναι η ευαισθητοποίηση, η ενημέρωση, η εκπαίδευση, η εξοικείωση, η ενεργοποίηση, η δικτύωση του κοινού αλλά και η επιβράβευση πολιτών που ασχολούνται με την ερασιτεχνική γεωργία και τη μη φονική παραγωγή τροφής σήμερα αλλά και αυτών που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν στο μέλλον.
Όσοι βρεθήκαμε στην Αμάλθεια ανακαλύψαμε ακόμη μια φορά τη χαρά της παραγωγής με παραδοσιακό τρόπο, τη γονιμότητα της γης και τη δύναμη της κοινότητας.
Πιο συγκεκριμένα, μας δόθηκε η δυνατότητα να επικοινωνήσουμε με ανθρώπους που ασχολούνται με γεωργικές, μελισσοκομικές και άλλες μεταποιητικές δραστηριότητες με τον παραδοσιακό τρόπο, αξιοποιώντας παλιές ποικιλίες φυτών και διαφυλάσσοντας ντόπιους σπόρους (Τράπεζα σπόρων) που διανέμονταν δωρεάν.
Προς διάθεση υπήρχαν λαχανικά βιολογικής παραγωγής και μανιτάρια, μέλι εξαιρετικό, δοκιμάσαμε και αγοράσαμε αφού ήταν πραγματικός πειρασμός, λάδι και ελιές, κρασί, μπίρα, τσίπουρο και λικέρ. Επίσης υπήρχαν παραγωγοί με χυλοπίτες, τραχανά, τυρί, γιαούρτι, κομπόστες, σάλτσες, τουρσί και πίκλες, αλλά και σαπούνια, αρωματικά φυτά και αποστάγματα.
Υπήρχαν πάγκοι, που έκαναν εκπαίδευση στην ύφανση στον αργαλειό, την πλέξη και διάφορες κατασκευές αλλά και την σπορά, την φύτευση, το πότισμα και την φροντίδα των φυτών. Με έμφαση στην ανακύκλωση, κομποστοποίηση, ορθολογική χρήση πόρων και μείωση περιβαλλοντικού αποτυπώματος με μηδενικά απόβλητα.
Η επαφή και η επικοινωνία με τον κόσμο που ασχολείται με τις παραπάνω δραστηριότητες ξύπνησε επιθυμίες και ανάγκες σε εμάς τους επισκέπτες και υπήρξε η διάθεση να βρεθούμε και πιο συμμετοχικά με κάποιους από αυτούς στο μέλλον.
Ευχάριστη και χρήσιμη επίσκεψη που ολοκληρώθηκε με καφέ, μπύρα και όμορφη συζήτηση.