Ιστορία του σχολείου

Σεπτέμβριος 1982. Σ΄ένα κτίριο της οδού Χρυσοστόμου Σμύρνης ? πρώην τσαγκαράδικο που διαμορφώθηκε για το σκοπό αυτό ? φιλοξενήθηκαν για πρώτη φορά το Νυχτερινό Τεχνικό και το Νυχτερινό Επαγγελματικό Λύκειο που ανήκαν στο τότε ΚΕΤΕ Περιστερίου.
Διευθυντής τότε του Τεχνικού Λυκείου ήταν ο κ. Μακρής Αθανάσιος, μαθηματικός και του επαγγελματικού Λυκείου ο κ. Πλαγιανάκος Δημήτρης, νομικός. Στα επόμενα έτη, 1983-84 και 1984-85, διευθυντής στο Τεχνικό Λύκειο παρέμεινε ο κ. Μακρής ενώ στο Επαγγελματικό Λύκειο τοποθετήθηκε δ/ντρια η κ. Βασιλοπούλου Μαρίνα, φιλόλογος.
Το σχολείο μεταφέρθηκε ? μόνιμα πλέον ? στο κτίριο των οδών Κύπρου και Ψαρών 28, όπου για ένα χρόνο συστεγάστηκε με το Εσπερινό Γυμνάσιο.
Από τον Ιανουάριο του 1986, το σχολείο λειτούργησε ως 3ο Εσπερινό ΤΕΛ Περιστερίου με δ/ντή τον
κ. Μακρή. Την ονομασία αυτή διατήρησε έως το 1998. Τον Σεπτέμβριο του 1986 καθήκοντα δ/ντη ανέλαβε ο κ. Παλαμήδης Χαράλαμπος, ηλεκτρολόγος μηχανικός, ο οποίος παρέμεινε στη θέση αυτή για μια τετραετία, μέχρι το 1990. Τον κ. Παλαμήδη διαδέχθηκε για τα επόμενα δύο σχολικά έτη, 1990-91 και 1991-92, ο κ. Λαζόγλου Σπύρος, ηλεκτρολόγος.
Τον Σεπτέμβριο του 1990, εντάχθηκε στο δυναμικό του σχολείου ως διοικητικό στέλεχος η αείμνηστη κ. Ψαρροπούλου Αθανασία.
Κατά την τετραετία 1992-96, η διεύθυνση ανατέθηκε στον κ. Μάτσια Κωνσταντίνο, μηχανολόγο, τον οποίο αντικατέστησε ο κ. Κρανίτσας Θωμάς το σχολ. έτος 1996-97. Κατά το σχολ. έτος 1997-98 στη θέση
του δ/ντή τοποθετήθηκε ο κ. Λιγνός Ιωάννης, ηλεκτρολόγος μηχανικός. Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης, τον Σεπτέμβριο του 1998, το σχολείο μετονομάσθηκε σε 4ο ΤΕΕ Περιστερίου (εσπερινό) και από το σχολ. έτος 1999-2000 πήρε την ονομασία 1ο Εσπερινό ΤΕΕ Περιστερίου.
Τον Σεπτέμβριο του 2002 καθήκοντα δ/ντή ανέλαβε ο κ. Σταύρος Κουνάδης, καθηγητής Πληροφορικής.
Αρχές 2008 την δ/νση ανέλαβε ο κ. Ρίζος Δημήτριος καθηγητής Μηχανολόγος.
Μετά την τελευταία μεταρρύθμιση το σχολείο ονομάζεται 1ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Περιστερίου.
Στη διαδρομή αυτή από το 1982 πολλοί και εκλεκτοί συνάδελφοι υπηρέτησαν στο σχολείο. Ενδεικτικά αναφέρουμε: Μουμουτζής Ι, Δρογώσης Ν, Κούτρας Χ, Καραλής Χ, Μαντάς Γ, Σβυρινάκης Γ, Αντίοχος Κ, Σπύρου Π, Παναγιώτου Α, Κανάργιας Ν, Παπαϊωάννου Γ, Αποστόλου Κ, Παΐζης Γ, Κούρλα Ε, Λαζαρίδης Σ, Παπαζησίμου Ε, Κανελλόπουλος Χ, Γρηγοριάδης Ν, Μόρτου Μ, Κοντός Κ, Μακαρούνη Σ, Αλεξάτου Α, Τσακανίκα Α, Ιωάννου Ι, Καλοδίκης Α. και άλλοι πολλοί μόνιμοι, αποσπασθέντες, αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Ιδιαίτερα αναφέρουμε τον αείμνηστο Λιλή Νικόλαο.
Ολοκληρώνοντας τη συνοπτική αυτή αναδρομή στην ιστορία του 1ου Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Περιστερίου, δεν παραλείπουμε την κ. Ιωσηφίδου Μαρίνα, επιστάτρια, καθώς και τους παλαιότερους από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας: Πλαγιανάκο Δ, Δεκανέα Ε, Κουνάδη Σ, Ταρκάση Ι, Πούλο Κ, Κοτσυφάκη Π, Χλωμούδη Δ, Αρβανιτάκη Π, Θεοδωροπούλου Α, Παναγιωτίδη Γ, Μωυσιάδη Ι, Διαμαντόπουλο Σ, Χρυσόγελο Ε, Βουδογιώργη Λ, Χατζηπέτρου Π, Βουρκουτιώτη Ι, Ταβουξόγλου Χ.