Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2018

Η γιορτή οργανώθηκε από την συνάδελφο Κατσαούνη Σοφία.  Έγινε αναφορά στον Άγγελο Παπαναστασίου κινηματογραφιστή της κατοχής.

«Εικόνες από την Ελλάδα», παραγωγή της Φίνος Φιλμς που καλύπτει κατά κύριο λόγο τις τελευταίες ημέρες της παρουσίας των ναζί στην Αθήνα, με αποκορύφωμα τους πανηγυρισμούς για την Απελευθέρωση (12 Οκτωβρίου 1944) και κυρίως τα 26 λεπτά που έχουν διασωθεί από το περίφημο φιλμ του Αγγελου Παπαναστασίου (1896-1953) με τίτλο «Από την τραγωδία της σκλαβωμένης Ελλάδος 1941-44».

Πρόκειται για συγκλονιστικές, αταξινόμητες εικόνες της γερμανικής κατοχής στην Αθήνα με σημείο εκκίνησης την είσοδο των ναζιστικών στρατευμάτων, τον Απρίλιο του 1941. Ο Παπαναστασίου παρακολουθεί την πομπή από το πεζοδρόμιο της λεωφόρου Αμαλίας. Και αν εύλογα αναρωτιέστε πώς κατάφερε να κινηματογραφήσει ελεύθερος κάτω από τέτοιες συνθήκες, ο ιστορικός και συγγραφέας Μενέλαος Χαραλαμπίδης μας αποκάλυψε στη διάρκεια της προβολής τον «τρόπο» του τολμηρού Αθηναίου επιχειρηματία: έκρυβε την κάμερά του σε ένα μικρό βαλιτσάκι με μια τρύπα στη μέση για τον φακό ή, όπως είχε αποκαλύψει η κόρη του, Λουκία Παπαναστασίου στη συνάδελφο Νόρα Ράλλη, «σε ένα τενεκεδάκι συσσιτίου από αυτά που είχαν οι Αθηναίοι και γύρναγαν τους δρόμους μήπως βρουν τίποτε πεταμένο, να το μαζέψουν να φάνε?». Ολα αυτά, με αυτονόητα τεράστιο ρίσκο για τη ζωή τη δική του αλλά και της οικογένειάς του.

Σύμφωνα με τον κ. Μενέλαο Χαραλαμπίδη, ο Αγγελος Παπαναστασίου δεν ήταν ούτε επαγγελματίας ρεπόρτερ ούτε επαγγελματίας κινηματογραφιστής. Γεννημένος στην Αθήνα το 1896, δόκιμος του Βασιλικού Ναυτικού, δημιούργησε το 1929 (μαζί με τον φίλο του Αδαμάντιο Καρόκη) το μεγαλύτερο εργοστάσιο μπαταριών στα Βαλκάνια εκείνης της εποχής, με την επωνυμία ΠΑΚ, από τα αρχικά τους. Οι αγωνίες και το ρίσκο του Παπαναστασίου δεν πήγαν, τελικά, καθόλου χαμένα καθώς το μοναδικό ντοκουμέντο χρησιμοποιήθηκε ως τεκμήριο τέλεσης εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας στη δίκη της Νυρεμβέργης. Και αν ο ίδιος γλίτωσε από τα χέρια των ναζί, δεν είχε την τύχη μαζί του στα χρόνια της ελεύθερης, πια, Ελλάδας: έφυγε από τη ζωή πρόωρα το 1953 σε αυτοκινητικό δυστύχημα. Πληροφορίες απο http://www.kathimerini.gr

Δείτε παρακάτω την ταινία του Παπαναστασίου.

Φωτογραφίες απο την Γιορτή

Γιορτή 17 Νοεμβρίου 2018

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η γιορτή της 17ης Νοεμβρίου με καλεσμένη την κυρία Βαλαβάνη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια : Μαχά Μαρία σε συνεργασία με το σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας που συστεγάζεται στην ίδια σχολική μονάδα.

Μικρό ποιητικό ενθύμιο...

17 ΝΟΕΜΒΡΗ 1973

Φωτογραφίες απο την εκδήλωση.