Αιμοδοσία 24/11/2022

Το σχολείο ανταποκρινόμενο στον κοινωνικό του ρόλο και στις συνεχώς αυξανόμενες ανάγκες της χώρας μας για αίμα οργανώνει στο χώρο του εθελοντική αιμοδοσία.

Η τράπεζα αίματος του σχολείου ιδρύθηκε το 2006 σε συνεργασία με την κινητή μονάδα αιμοληψίας του ''Λαϊκού Νοσοκομείου'' και με υπεύθυνο αιμοδοσίας τον Ι. Δημητρέλλη. Από το σχολ. έτος 2010-2011 υπεύθυνη αιμοδοσίας είναι η Μπέκα Ελευθερία.

Αναμφισβήτητα η εθελοντική προσφορά αίματος αποτελεί προσφορά ζωής και έναν από τους σημαντικότερους κρίκους του κοινωνικού εθελοντισμού. Για το λόγο αυτό γίνεται προσπάθεια να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας ώστε πρώτον να διαμορφώσουν θετική στάση στην εθελοντική προσφορά αίματος και δεύτερον να συνεχίζουν να αποτελούν, και μετά την αποφοίτησή τους, έναν δυναμικό και ενεργό πληθυσμό εθελοντών αιμοδοτών.

Φέτος πραγματοποιήθηκε αιμοδοσία τις 24/11/2022 και ώρα 18:00 με μεγάλη επιτυχία.