Πρόγραμμα Κινηματογραφικής Λέσχης 2017-2018

Στην κινηματογραφική λέσχη για τη σχολική χρονιά 2017-2018 θα προβληθούν οι παρακάτω ταινίες με κεντρικό θέμα «Το κοινωνικό σινεμά του (υπέρμαχου της ανθρωπιάς) Κεν Λόουτς»:

1) Kes(1969)   Δευτέρα 6 Νοεμβρίου

Βασισμένο στη νουβέλα ?A Kestrel for a Knave? του Μπάρι Χάινς. Πρωταγωνιστούν:David Bradley,Brian Glover,Freddie Fletcher.Διάρκεια 101?.

Τον έδειραν. Τον καθαίρεσαν. Τον εξευτέλισαν. Του έσπασαν την καρδιά. Αλλά δεν μπορούσαν να του κάμψουν το πνεύμα. Ο 15χρονος Billy Casper περνάει δύσκολες ώρες στο σχολείο με τους συμμαθητές του αλλά και στο σπίτι με τη μητέρα του και τον αδερφό του. Τον ελεύθερο χρόνο του, τον περνάει με τον Kes ένα πληγωμένο γεράκι που έχει βρει και το φροντίζει. Σύντομα η ενασχόλησή του Billy με τον Kes θα αποτελέσει διέξοδο από τα προβλήματα της καθημερινότητάς του.

2)Βροχή από πέτρες (RainingStones, 1993)   Τρίτη 21 Νοεμβρίου

Πρωταγωνιστούν: Μπρους Τζόουνς, Τζούλι Μπράουν, Ρίκι Τόμλισο.Διάρκεια: 90?.

Ένας άνεργος εργάτης προσπαθεί να βρει απεγνωσμένα χρήματα, για να είναι ευπρεπώς ντυμένη η κόρη του στην τελετή της πρώτης μετάληψης.

3) Ladybird, Ladybird (1994)   Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου

Πρωταγωνιστούν: Κρίσι Ροκ, Βλαντιμίρ Βέγκα. Διάρκεια: 102?.

Βασισμένη σε πραγματικό περιστατικό. Η Μάγκι, ανύπαντρη μητέρα 4 παιδιών από διαφορετικούς άντρες, αντιστέκεται λυσσαλέα στην αδυσώπητη λογική και τους ανελέητους νόμους ενός κράτους που της στερεί το δικαίωμα να είναι μάνα. Οι απρόσωποι μηχανισμοί του Κράτους Πρόνοιας της παίρνουν τα παιδιά επειδή θεωρούν ότι δεν είναι ικανή να τα μεγαλώσει σε ασφαλές περιβάλλον, όμως δεν το βάζει κάτω.

4) Ψωμί και τριαντάφυλλα(BreadandRoses, 2000)   Δευτέρα 15 Ιανουαρίου

Πρωταγωνιστούν: Πιλάρ Παντίγια, Αντριεν Μπρόντι, Μπενίτσιο Ντέλ Τόρο.Διάρκεια: 112?.

Μια Μεξικάνα λαθρομετανάστρια, που δουλεύει ως καθαρίστρια, γνωρίζεται με έναν συνδικαλιστή και κατεβαίνει σε διεκδικητικούς αγώνες μαζί με συναδέλφους της, κάτι που τη φέρνει σε αντιπαράθεση με τη μεγαλύτερη αδελφή της.

5) Γλυκά δεκάξι(SweetSixteen, 2002)   Τρίτη 13 Φεβρουαρίου

Πρωταγωνιστούν: Μάρτιν Κόμπστον, Μισέλ Κούλτερ, Ανμαρί Φούλτον.Διάρκεια: 106?.

Ο δεκαεξάχρονος Λίαμ που ζει στις λαϊκές συνοικίες της Γλασκώβης γίνεται ντίλερ ναρκωτικών για να συγκεντρώσει ένα υπέρογκο χρηματικό ποσό προκειμένου να αγοράσει σπίτι μέχρι την αποφυλάκιση της μητέρας του. Την θέλει κοντά του και μακριά από τον αδίστακτο φίλο της που την έστειλε στην φυλακή.

6) Ο άνεμος χορεύει το κριθάρι(TheWindThatShakestheBarley, 2006)   Πέμπτη 15 Μαρτίου

Πρωταγωνιστούν: Σίλιαν Μέρφι, Λίαμ Κάνιγχαμ, Όρλα Φιτζέραλντ.Διάρκεια: 127?.

Στην Ιρλανδία του 1920, ο Ντάμιεν εγκαταλείπει την ιατρική του καριέρα και γίνεται παρτιζάνος στον αγώνα κατά των Βρετανών. Διαφωνώντας αργότερα με την απόφαση της μερικής ανεξαρτησίας, αρνείται να παραδώσει τα όπλα και παίρνει μέρος σε μια εμφύλια σύγκρουση που τον φέρνει αντιμέτωπο με τον αδελφό του. Χρυσός Φοίνικας στο Φεστιβάλ Καννών.

7) Το μερίδιο των αγγέλων (The Angels' Share, 2012)   Δευτέρα 16 Απριλίου

Πρωταγωνιστούν: Τζον Χένσοου, Πολ Μπράνιγκαν, Ρότζερ Άλαν. Διάρκεια: 101?.

Ο νεαρός Ρόμπι, μικροαπατεώνας που πρόκειται σύντομα να γίνει πατέρας, καταδικάζεται από το δικαστήριο σε κοινωνική εργασία και καταδιώκεται από μπράβους που τον απειλούν. Η γευσιγνωστική ικανότητά του, μια ετερόκλητη παρέα κι ένα πανάκριβο μαλτ ουίσκι όμως θα του δώσουν μια απρόσμενη διέξοδο.

8) Εγώ, ο Ντάνιελ Μπλέικ(I, Daniel Blake, 2016)   Τρίτη 8 Μαΐου

Πρωταγωνιστούν: Ντέιβ Τζονς, Χάιλι Σκουάιρς, Σάρον Πέρσι. Διάρκεια: 100?.

Ο Daniel Blake, ένας 60χρονος ξυλουργός μετά από μια καρδιακή προσβολή, χάνει την δουλειά του. Γνωρίζει στα τρεξίματα του μια νεαρή χωρισμένη μάνα και με όπλο την αλληλεγγύη τα βάζουν μαζί με το «κοινωνικό» βρετανικό κράτος που τους σπρώχνει ολοένα και συνειδητά προς την περιθωριοποίηση, μα αυτοί σαν ένα σώμα, δηλώνουν «παρών» για τον σεβασμό και την κατοχύρωση των αυτονόητων δικαιωμάτων τους. Ποιων; Το επίδομα ασθένειας και ως εκ τούτου μιας πιο αξιοπρεπούς ζωής. Η όλη όμως γραφειοκρατική πολιτική, μόνιμο στήριγμα του κεφαλαίου, στέκεται ένα μόνιμο εμπόδιο, που έχει ως αποτέλεσμα (ή και στόχο) να τα παρατήσουν.

Υπεύθυνοι καθηγητές:

Πόπη Κοτσυφάκη - Μπάμπης Παπαφλωράτος