Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Με τον «όρο» Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας εννοούμε τους δημοκρατικούς κανόνες που αποτελούν προϋπόθεση για να λειτουργεί αρμονικά και ποιοτικά η σύγχρονη σχολική κοινότητα σε συνεργασία με όλα τα μέλη της, στο πλαίσιο του παιδαγωγικού και διδακτικού έργου της.

Η σχολική κοινότητα είναι μία οργανωμένη ομάδα που έχει πολλά από τα χαρακτηριστικά μιας κοινωνίας.

Η δημοκρατική οργάνωση της σχολικής κοινότητας προϋποθέτει κανόνες, όρια, κατανομή ρόλων και ευθυνών, καθώς και δημοκρατικές διαδικασίες στη λήψη των αποφάσεων.

Η εσωτερική οργάνωση της σχολικής ζωής οφείλει να εκπαιδεύει και να διαπαιδαγωγεί σύμφωνα με τα πρότυπα και τις ανάγκες μιας δημοκρατικής και αλληλέγγυας κοινωνίας.

Το σχολείο αποτελεί ένα ζωντανό οργανισμό και για να λειτουργήσει χρειάζεται όσο το δυνατόν αρμονικότερη συνεργασία μαθητών, καθηγητών και κηδεμόνων σε περίπτωση ανηλίκων μαθητών.

Για την επίτευξη αυτού του σκοπού είναι ανάγκη να τηρείται ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας ο οποίος συντάχθηκε από το Σύλλογο Διδασκόντων σε συνεργασία με το 15μελές Μαθητικό Συμβούλιο.

Για να διαβάσετε όλο τον κανονισμό λειτουργίας ανά έτος.