Εκπαιδευτική Ρομποτική ? Physical computing

“Εκπαιδευτική Ρομποτική – Physical computing

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Παναγιώτα Ματθέ

Σχολικό έτος 2016-2017

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε με μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης, Τομέα Πληροφορικής και τη συμμετοχή δύο μαθητών του Τομέα Ηλεκτρονικής.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν τα ακόλουθα:

• Κατασκευή υποβρύχιου τηλεκατευθυνόμενου οχήματος με απλά υλικά (hydrobot) και προσθήκη αισθητήρων (hydrosensor) για συλλογή δεδομένων
  • Κατασκευήμετεωρολογικούσταθμούμεχρήσηraspberrypi
  • Δραστηριότητες ρομποτικής με χρήσηraspberrypiκαι προγραμματισμός μεScratch
  • Επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου για συμμετοχή σε εργαστήριο Design &3DPrinting

HYDROBOT - HYDROSENSOR

Το Hydrobot είναι ένα απλό, τηλεκατευθυνόμενο, υποβρύχιο όχημα (ROV - Remotely Operated Vehicle) το οποίο μπορούν να κατασκευάσουν μαθητές χρησιμοποιώντας απλά υλικά και εργαλεία, με σκοπό να εξερευνήσουν ένα υδάτινο περιβάλλον ή να πάρουν μετρήσεις με τη βοήθεια αισθητήρων.

Οι μαθητές αρχικά κατασκεύασαν με τη βοήθεια απλών οδηγιών τη βασική έκδοση του Hydrobot, που αποτελείται από απλά και οικονομικά υλικά, όπως πλαστικούς σωλήνες ύδρευσης, πλωτήρες, μικρούς ηλεκτρικούς κινητήρες, κ.λπ. Με την ολοκλήρωση της βασικής έκδοσης, οι μαθητές επέκτειναν το όχημα προσθέτοντας αισθητήρες για τη συλλογή δεδομένων βάθους, θερμοκρασίας και φωτεινότητας. Τέλος, βελτίωσαν το όχημα ενισχύοντας το πλέγμα και προσθέτοντας LED φώτα στο Hydrobot.

Ο εξοπλισμός είναι δωρεά από το Ίδρυμα Ευγενίδου.

Πηγή: http://hydrobots.gr

DESIGN & 3D PRINTING

Κατά την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου οι μαθητές συμμετείχαν στο εργαστήριο “Design & 3D Printing”. Έμαθαν τι σημαίνει design και πώς λειτουργεί ο κύκλος της σχεδίασης, από την ιδέα μέχρι την κατασκευή ενός αντικειμένου, μέσω της τρισδιάστατης εκτύπωσης. Στη συνέχεια, έγιναν οι ίδιοι designers και ανακάλυψαν τον κόσμο της δημιουργίας σχεδιάζοντας το δικό τους προϊόν σε κατάλληλο σχεδιαστικό πρόγραμμα.

Πηγή: http://eugenweb3.eugenfound.edu.gr

RASPBERRY PiWEATHER STATION

Το Raspberry Pi είναι ένας πλήρης μίνι υπολογιστής. Χρησιμοποιείται πολύ συχνά σε κατασκευές ρομποτικής λόγω των ακίδων GPIO, όπου μπορεί κανείς να συνδέσει αισθητήρες, κινητήρες, LED λαμπάκια, κ.ά. και να τα προγραμματίσει, φτιάχνοντας μια ρομποτική διάταξη. Υλοποιήσαμε δραστηριότητες όπου οι μαθητές προγραμμάτισαν το Raspberry Pi σε περιβάλλον Scratch, ώστε να εξοικειωθούν με αυτό, κάνοντας έτσι μια εισαγωγή σε αρχές προγραμματισμού.

Συμμετείχαμε σε πρόγραμμα του Ιδρύματος Raspberry Pi και της Oracle όπου 1000 σχολεία από όλο τον κόσμο λαμβάνουν εξοπλισμό για την κατασκευή ενός μετεωρολογικού σταθμού. Οι μαθητές ολοκλήρωσαν την κατασκευή του μετεωρολογικού σταθμού, ο οποίος συλλέγει δεδομένα που αφορούν σε: θερμοκρασία, ταχύτητα και κατεύθυνση ανέμου, υγρασία, πίεση, βροχόπτωση, κλπ.

Πηγή: https://www.raspberrypi.org/education/weather-station/

Μαθητές/τριες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα

«Εκπαιδευτική Ρομποτική - Physical Computing»

1. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΑ